Hürseda Haber
13-03-2018 - 01:34
 

Türkiye'nin savunmada Avrupa ile olan ilişkisi değişiyor

SIPRI'nin silah ticareti raporuna göre Türkiye'nin Avrupa ülkelerinden silah alımında azalma var ancak teknoloji konusunda hala İngiltere, Fransa ve Almanya'ya bağımlı.

Her yıl uluslararası silah ticaretini araştıran Stockholm merkezli Sipri adlı kuruluşun araştırmacılarından Pieter Wezeman, bu yıl ki raporu "eski tas eski hamam" şeklinde niteliyor.

Rapora göre son beş yılın (2013-2017) silah ticareti bir önceki beş yıla (2008-1012) oranla kayda değer bir değişiklik göstermedi.

Rusya

Euronews'e konuşan Sipri uzmanı Pieter Wezeman, Rusya ile Avrupa ülkeleri arasında silah ticaretinin 2014 öncesi istikrarlı olarak büyümekte olduğunu belirterek, bu durumun Kırım'ın ilhakıyla birlikte bir anda yok olduğuna söyledi.

Rusya'nın Doğu Avrupa'daki komşularının kendilerini güvensiz hissettikleri için silahlandıklarına dikkat çeken Wezeman, "Bu ülkeler küçük ülkeler oldukları için aldıkları silah hacmi de küçük. Ama silah alımında yüzlerini Avrupa'ya dönmüş durumdalar." diyor.

Türkiye ile silah ticaretinde değişim

Türkiye silah alımında Avrupa ülkelerinin önemli ticaret ortaklarından biri. En büyük 5 Avrupalı silah üreticisi ülkeden en fazla silah alan 11. ülke. Ancak SIPRI'ye göre Türkiye kendi silahını üretmeye başladığında bu yana Türkiye ile silah ticaretinde bir değişim söz konusu. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu değişimin daha net bir şekilde görüleceği beklentisi var.

Türkiye'nin son beş yılda silah üretimi bir önceki döneme göre yüzde 145 artış gösterdi. Türkiye'nin en fazla silah sattığı ülkelerin başında Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikler ve Suudi Arabistan geliyor. Ancak raporda Türkiye'nin teknolojide hala Avrupa ülkelerine bağımlı olduğuna dikkat çekiliyor. Bu da Türkiye ile teknoloji tedariki ülkeler arasında zaman zaman gerginliklerin yaşanmasına neden oluyor.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyon başlatması sonrası özellikle Almanya'da Türkiye'ye silah ambargosu tartışmalarını alevlendirmişti. Wezeman'a göre Almanya dışındaki ülkelerde böyle bir tartışma yok. (Euronews)